Helyszín: Budapest Nemzeti Sírkert
Pályázat: Határainkon túl nyugvó magyarok emlékhelye
Kiírás: 2023.
Tervezők: MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Kert- és Szabadtértervezési Tanszék – Almási Balázs, Pap Miklós oktatók és Bokor Rebeka, Dani Eszter, Debreczeni Dávid István, Ébner Dorottya, Ferdinandy István Gáspár, Fogarasi Dóra, Galács Gergely, Gärtner Áron Bence, Holicza Fanni Zita, Karácsony Lenke, Sajben Angelika Panna, Tüske Ábris, Vig Virág tájépítész és kertművész hallgatók közös munkája
Az emlékhely a 29/3-as parcella keleti felén kap helyet, elhelyezésénél figyelembe vettük a sírok és a meglévő fák helyzetét. Az emlékművet körülvevő burkolt felület lehetővé teszi annak körüljárását és megközelítését is az Arany János út és a Stróbl Alajos út felől. Az emlékműtől távolabb, egy meglévő szoliter állású égerfa (Alnus spp.) alatt pihenő részt terveztünk a fa körül elhelyezett körpaddal.
Tervünkben a haza egy alaprajzi értelemben zárt körgyűrűként jelenik meg, a térben fokozatosan kiemelkedő látszóbeton test azonban egy helyen megnyílik és utat enged a gyűrű közepébe. Ez a Kárpátok hegyláncát idéző forma finoman elhatárolja a gyűrű belsejét a környezetétől, körülölelve és védelmezve a bent tartózkodót. A látszóbeton precíz, jó minőségű felületet képez, mely tisztán visszaadja a tervezett formát.
Az emlékmű külső, meredekebb ívén az emlékhely neve – Határainkon túl nyugvó magyarok emlékére – olvasható, míg a belső íven a számtalan betű közül Radnóti Miklós Nem tudhatom… című verse rajzolódik ki, felidézve a szülőföldhöz való ragaszkodás érzését. A vágy, hogy abba a földbe temessék el, amelyen született, csupán remény marad. A beton emlékmű belső felületén véletlenszerűen megjelenő betűk sokaságából kiolvasható a több százezer hazájától elszakadt ember monogramja. A külső íven megjelenő felirat a parcellát körülvevő utakról, az érkezés irányából olvasható, míg a versrészlet befogadása csak közelről, az emlékmű belsejéből lehetséges. Így válik az emlékmű középső része a személyes megemlékezés terévé. A megemlékezés során lehetőség van mécsesek elhelyezésére az emlékmű mindkét oldalán, fényükkel még jobban kiemelve a látszóbeton objektumot és a rajta megjelenő feliratokat.
Az emlékművet körülvevő kockakő burkolat sugárirányban fut szét, több helyen eléri a parcellát körülvevő utakat, ezzel biztosítja a burkolt felületen való megközelítést. A nagyobb burkolat rendezvények megtartására is lehetőséget nyújt. A kockakövek, mint egységes alapelemek megmutatják az egyének és sokaság viszonyát, a belső térben pedig az elvándoroltak és hazájuktól elszakadtak hiányát érzékeltetik.
Az emlékmű gyűrűje nagy teljesítőképességű (HPC), világos színű, műhelyben öntött betonból készül, összesen 24 darab egyedi elemből áll. Ez a méret még lehetővé teszi az elemek daru nélküli mozgatását. A betűk mart felületként jelennek meg a beton testen, a feliratok fekete festést is kapnak. A betontest legmagasabb pontja 60 cm-el emelkedik ki a burkolattól.
Az emlékmű körül 9×9 cm-es andezit kiskockakő burkolat található, szegélye rozsdamentes fémszegély. A pihenő kötőanyag nélküli stabilizált szórt burkolatot kapott, a kopóréteg finom frakciójú mészkő zúzalék, szegélye a kockakő burkolatéhoz hasonlóan rozsdamentes fémszegély. Mindkét burkolat jó vízáteresztő képességű. A fa körül körpadot helyeztünk el (Sugár körpad, Aba-Szer Fémbútor).
A déli, Arany János út felőli megközelítéshez információs táblát helyeztünk el, amelyben rövid összefoglaló olvasható az emlékhely létrejöttének körülményeiről. Az információs tábla a Fiumei Úti Sírkert szabványos táblája, anyaga rozsdamentes acél. Az emlékmű közepében, az elfogyó burkolat helyére magyar szegfű (Dianthus pontederae) kiültetést javaslunk.